Blu-Ray Filmlerden Altyazı Ripleme Rehberi

Gelişen koşullarda HD filmler de en az XVid codecli standart ripler kadar kendine yer bulmaya başladı. Son zamanlarda bilhassa güncel filmlerde, zaman zaman da arşivlik eski filmlerde Release olarak daha önce kendine yer bulmakta ve erişim sağlanabilmekte.
Çevirmen arkadaşlar ne demek istediğmi daha kolay anlayacaktır, yeni çıkan filmlerde zaman zaman kaliteli bir DVD-Rip sürüm çıkana kadar altyazı bulmak zor olabiliyor. Burada hazırlamış olduğum bu rehber sayesinde, alternatif olarak SubRip kullanmadan çok daha basit bir biçimde, temiz kullanışlı ve çeviriye müsait altyazı edinmenin bir yöntemini sizlere sunacağım.

Blu-Ray Rip altyazı derken kabaca kasıt nedir onu örnekleyelim. Kimi zaman işitme engelliler için gelen bu altyazılar daha büyük punto, çerçeveli altyazı gibi imkanlar sunmakta bizlere. Şöyle ki:Format olarak .srt veya .ass olarak çıkarım yapılabilmektedir.

Şimdi gelelim nasıl yapacağız konusuna. Gerekli olan programa birazdan geçeceğim. Ama unutmadan hatırlatmakta fayda var, yaptığımız işlem saatler süren ve güçlü sitemler gerektiren Blu-Ray ripleme olayından farklı. Yapacağımız şey, önümüze hazır gelen 720p/1080p .mkv formatlı riplerden altyazıyı almak. Bir nevi .avi dosyalarından Subrip programı ile altyazı almak gibi. Biz ise, çok daha kısa sürede kolayca .mkv dosyalarından altyazı ripleyeceğiz. Bilen bilir, HD filmler Blu-ray'den riplenirken altyazılar da hali hazırda beraber ripleniyor ve aynen menülü dvd mantığı ile altyazılar dosyaya iliştirilmiş halde-gömülü olmadan- geliyor ve seçim yapabiliyorsunuz.

İhtiyacımız olan program açık kaynak kodlu, arayüzü oldukça sade ve basit olan, ücretsiz MKVExtractGUI

İndirme linki: 
http://www.videohelp.com/download/MKVExtractGUI-1.6.4.1Wizard-1.2.zip

Programı .zip dosyasından çıkarıp kurulum yapmadan kullanmaya başlıyoruz.

Altyazıyı ripleyeceğimiz .mkv dosyası:
12.Rounds.UNRATED.720p.BluRay.x264-iNFAMOUS.mkv

Programı açtıktan sonra, 1. etapta source yani kaynak dosyamız olan filmi seçiyoruz.

Daha sonra, çıktıyı alacağımız yeri seçiyoruz.
3. sırada yapacağımız işlem altyazı dosyasını seçmek olacak. buraya dikkat;
subtitles (Text) olarak belirtilen yeri tikliyoruz.

Son olarak, Extract butonuna tıklıyoruz ve yaklaşık 45 saniye kadar süren kısacık bir işlemden sonra altyazımız hazır.


Yapacağımız tek bir şey kaldı. Altyazı dosyasını yeniden adlandırmak.

Umarım anlatım faydalı olur.Sağlıcakla kalın...

0 yorum:

Yorum Gönder